Keď nastupuje dieťa do prvej triedy, je to preňho veľký deň, ale je to veľký deň aj pre vás. Dni bezstarostného detstva mu končia a nastanú prvé povinnosti, na ktoré doposiaľ nebolo zvyknuté. Aby to všetko zvládlo bez obtiaží a školu si hneď neznechutilo, bude potrebovať vašu pomoc.
Pravda, nebude to ľahké, pretože každé dieťa rýchlo zistí, že škola je povinnosť a nie je to často sľubovaná “zábava”. Nedá sa však nič robiť, škola je povinná a dieťa si bude s vašou pomocou musieť zvyknúť.
Kroky pred zápisom
Príprava do školy pre vás začala v podstate už pred rokom, pretože každé dieťa dnes musí v nejakej podobe absolvovať povinnú školskú dochádzku. Tá sa realizuje najčastejšie v rámci jeho bežnej dochádzky do škôlky, kde sa naučí podpísať sa, napočítať do desať alebo poznávať farby a tvary. Dôležitou súčasťou predškolskej prípravy je, že je dieťa pomaly vedené k tomu, že sa bude musieť dlhšie sústrediť a udržať pozornosť na to, čo pani učiteľka hovorí. Dôležité je tiež správne uvoľňovanie ruky tak, aby boli všetky prípadné zlozvyky včas podchytené a napravené.
Každý rodič sa o škole, kam dieťa nechal zapísať, starostlivo informuje. Nestojí to za to zažívať po začiatku školského roku sklamanie a dezilúziu, že sa v škole učí “staromódne” a hľadať na poslednú chvíľu niečo iné. Prestup v priebehu prvej triedy a samozrejme aj kedykoľvek neskôr znamená stratu kamarátov a ťažkosti zaradiť sa medzi nový kolektív.
Na čo sa pripraviť behom prvých týždňov?
Prvé, čo každého rodiča určite prekvapí, je neochota dieťaťa ráno vstávať. Do škôlky totiž ich ratolesť vstávala s radosťou, často ešte za tmy a niekedy sa ani nemohla dospať. Prvý týždeň je pre dieťa menší šok, a to nielen z nového prostredia a detí, ktoré ešte nepoznajú, ale vôbec z celého prístupu a novej formy trávenia času. V škole sa musí sedieť, je potrebné pozorne počúvať a zadané úlohy a príkazy plniť. Z hry sa postupne stáva len voľnočasový luxus.
Potrebujete pomoc s prípravou do školy?
podľa úrovne vášho dieťaťa.
Nejedno dieťa prejavuje chuť a ochotu sa učiť už okolo šiesteho roku v škôlke, ale v škole im však elán a nadšenie čoskoro dochádza. Podobne ako pri vstávaní sa to, čo už nie je dobrovoľnou zábavou, stáva nudnou a otravnou vecou.
K tomu neprispieva ani to, že september je posledný z mesiacov v roku, kedy je pekné počasie a často príde aj na takzvané babie leto. Dieťa totiž nielenže nechce tráviť čas v školskej lavici, ale trpí aj doma, kde musí robiť domáce úlohy.
Ako dieťaťu prvé týždne v škole uľahčiť?
V prvom rade nerobte chybu ako naši rodičia a nehovorte, že “Za nás to bolo ešte horšie.”. Na malé dieťa je toho dosť a nepotrebuje, aby ho jeho milujúci rodič zradil tiež. To, že sa podmienky v školách zlepšujú, je iba dobre, deti však reagujú vždy podobne. Majte preto na pamäti, že by ste mali vyjsť v ústrety jeho obavám a emóciám a naviesť ho na správnu cestu.
Pripravte sa na to, že sa s ním budete musieť učiť vy. Skúste si zvoliť nejaký čas a nebojte sa ho povzbudzovať a chváliť. Nechajte mu však čas a priestor aj na hranie. Podporujte jeho silné stránky a skúste sa zaujímať o to, čo sa v škole deje. Venujte sa mu, spestrite mu september a október nejakou zábavou, aby nemalo pocit, že jeho život naplnila len škola.
Väčšina detí sa nakoniec sama chytí a všetko zvládne. Spravidla už v jeseni si deti nové prostredie školy začnú užívať. Prvý polrok je vždy najťažší a veľa detí, potom, čo sa poobzerá, prijme štúdium ako zaujímavú výzvu. Menšie vytriezvenie nastáva v druhom polroku, kedy sa pre dieťa škola stane rutinou a výučba ho môže začať nudiť. To je ale prirodzené.
Čo robiť, ak je dieťa nezrelé?
Môže sa vám stať, že dieťa bude reagovať plačlivo a hystericky dlhšiu dobu než jeho spolužiaci a nebude do školy chodiť ani v druhom polroku. Pokiaľ nemá jeho nechuť nejakú vami zistenú príčinu, skúste to prebrať s pani učiteľkou a prípadne navštívte pedagogicko-psychologickú poradňu. Stále sa totiž dá požiadať o odklad a vrátiť dieťa ešte na rok do škôlky.
Autor:
BSc. Nikola Domluvilová