Vonku je cítiť závan prvých zimných dní, v nákupných centrách znejú koledy, na ulici večer začínajú svietiť svetielka a všade navôkol sa rozlieha smiech detí tešiacich sa na Vianoce.
Pre väčšinu študentov však toto obdobie znamená niečo úplne iné. Dni sú kratšie, takže do školy sa ide za tmy a zo školy za ešte väčšej tmy. Z každej strany sa valia nové domáce úlohy, testy a hrozby skúšania, pretože každý učiteľ chce pred prázdninami uzavrieť známky. Stres sa zvyšuje, nikto nestíha a namiesto užívania si pokojnej atmosféry sa neustále niekam naháňame a blížime sa k vyhoreniu. Ako takémuto stavu predchádzať a čo robiť, aby sme náročné školské povinnosti zvládali bez problémov?
Včas rozpoznať signály
Každý z nás sa občas v škole dostane do stresových situácií, čo vždy nemusí znamenať niečo negatívne. Ak však začínate pociťovať, že na seba a svoje úspechy v škole kladiete príliš veľký tlak, že žijete viac v napätí ako v pokoji, že sa takmer nikdy nedokážete uvoľniť a oddýchnuť si, alebo máte neustály strach z vlastného zlyhania, môže to smerovať k nebezpečnému stavu vyhorenia, ktorý môže spôsobiť omnoho viac ako len únavu či pocit, že nedokážete presedieť ďalšiu hodinu v škole. Aj preto, je potrebné včas rozpoznať signály a to tým, že si budete všímať ako reagujete na rôzne situácie, s ktorými sa v akademickom prostredí stretávate a tiež, že budete informovaní o možných príznakoch vyhorenia (ako sú napríklad: pocity únavy bez ohľadu na to, ako dlho sme spali, chýbajúca motivácia a kreativita, zhoršená imunita, úzkosť či depresia).
Ak na sebe začnete rozpoznávať niektoré z uvedených príznakov, je čas urobiť zmeny skôr, ako u vás dôjde k úplnému akademickému vyhoreniu. Existuje mnoho jednoduchých spôsobov, ako môžete životný štýl zmeniť, aby ste sa v škole cítili čo najlepšie.
Organizácia a poriadok
Mať poriadok vo svojich plánoch a povinnostiach je kľúčom ako vyviaznuť z chaosu a stresových situácií. Majte svoj rozvrh hodín a aktivít na viditeľnom mieste, do diára či poznámok v mobile si napíšte zoznam všetkých domácich úloh a projektov, ktoré potrebujeme urobiť a pridajte k nim aj dátumy, do ktorých musia byť hotové.
Vyhýbajte sa prokrastinácii
V dnešnej dobe internetu a sociálnych sietí je jednoduché zapnúť mobil a namiesto piatich minút stráviť scrollovaním hodiny bez toho, aby človek vnímal plynutie času. Keď sa cítite vystresovaní, odkladať úlohy a projekty znie síce lákavo, ale v konečnom dôsledku to vedie k frustrácii a ešte väčšiemu stresu, preto sa snažte tomuto prístupu vyhýbať a držať sa dobre známeho pravidla: Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra.
Zbavte sa prokrastinácie vďaka doučovaniu od Školy Populo!
Vybrať si môžete z našich doučovacích balíčkov alebo zo samostatných lekcií. Výučba je vždy prispôsobená na mieru vašim požiadavkám. Doučujeme prezenčne aj online.
Naplno si užívajte voľné dni
Aj keď prežívate obdobie nekonečného množstva zadaní a písomiek, je dôležité nájsť si čas na odpočinok. Snažte sa nájsť si aspoň jeden deň v týždni, kedy od povinností úplne vypnete a naplno si oddýchnete. Občas má človek pocit, že má toho tak veľa, že si nemôže dovoliť odpočívať, ale opak je pravdou. Ak si nájdete dostatočný čas na regeneráciu, vaše telo aj myseľ sa vám poďakuje a v konečnom dôsledku budete mať viac energie a motivácie na plnenie všetkých cieľov.
Nájdite si čas na koníčky
Čas na oddych nemusí vždy vyzerať len tak, že si ľahnete na gauč a zapnete obľúbený seriál (hoci aj to je občas viac ako potrebné). Pre kreativitu človeka je dôležité rozvíjať sa v rôznych oblastiach a načerpať novú energiu z aktivít, ktoré vás napĺňajú, a pri ktorých strácate pojem o čase, či už ide o maľovanie, hru na hudobný nástroj, ručné práce, záhradkárčenie alebo šport, venujte sa týmto koníčkom a rozvíjajte vaše talenty.
Trávte čas vonku (najlepšie pohybom)
Existujú rôzne štúdie, ktoré potvrdili, že trávenie času v prírode je nielen veľmi zdravé, ale dokonca to aj znižuje stres. Snažte sa preto nájsť si aspoň pár minút na prechádzku, vyvenčenie psíka alebo krátkeho behu či cvičenia. Nejde o kvantitu, ale o kvalitu a väčšino stačí na čerstvom vzduchu stráviť len niekoľko minút, aby ste sa cítili o desiatky percent lepšie.
Rozvíjajte vzťahy s ľuďmi
Aj keď sa na vás valia povinnosti z každej strany, nezabúdajte na svoju rodinu a priateľov. V konečnom dôsledku môže budovanie vzťahov pomôcť aj vám, pretože sa vašim blízkym môžete zveriť, môžu vás povzbudiť či pomôcť.
- Jedzte zdravo, pravidelne a vyvážene
- Majte dostatočný pitný režim
- Choďte spať a vstávajte v rovnakých časoch
- Stanovte si primerané a dosiahnuteľné ciele
- Počas dňa si robte pravidelné prestávky
- Obklopujte sa príjemnými maličkosťami, ktoré vám robia radosť (dobrá hudba, obľúbený čaj...)
- Buďte vďační
Študenti sú častokrát vystavení mnohým stresovým situáciám a pod záplavou povinností sa môžu veľmi rýchlo dostať do stavu vyhorenia. Je dôležité tieto signály včas rozpoznať. Našťastie existuje mnoho spôsobov ako svoj život upraviť tak, aby sme sa syndrómu akademického vyhorenia vyhli a nezabúdajte, že aj Škola Populo je tu s prípade potreby vždy pre Vás, ochotná pomôcť či inšpirovať.
Zdroje:
Vlastná skúsenosť lektorky
What is Academic Burnout? [online]. Available from: https://www.uopeople.edu/blog/what-is-academic-burnout/ [Accessed 20 November 2024].
Autor:
Tamara Murčová
lektorka anglického, nemeckého a holandského jazyka
Tamara je v Škole Populo lektorkou anglického, nemeckého a holandského jazyka. Momentálne už tretím rokom študuje na Masarykovej univerzite v Brne odbory Nemecký jazyk a literatúra a Nizozemský jazyk a literatúra. Okrem jazykov patrí k jej vášňam cestovanie, spoznávanie nových kultúr, čítanie a zaujímanie sa o sebarozvoj, čím sa snaží obohacovať aj svojich študentov a vnášať do svojich lekcií inšpiráciu a motiváciu.