Pripravujete sa ako študenti na maturitu alebo sa v rámci svojej učiteľskej praxe vzdelávate? Potom ste sa už určite stretli s názvom NIVAM. Prečítajte si, čo skratka znamená, čím sa táto organizácia zaoberá alebo ako vznikla.
Čo znamená skratka NIVAM a ako táto organizácia vznikla
Skratka organizácie, ktorá vznikla 1. júna 2022, znamená Národný inštitút vzdelávania a mládeže. Zlúčil sa do nej niekdajší Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania – NÚCEM, Slovenská pedagogická knižnica, Štátny pedagogický ústav, Slovenský inštitút mládeže a Metodicko-pedagogické centrum.
Prečo NIVAM vznikol a pod koho spadá
Cieľom, s ktorým NIVAM vznikol, bolo zjednotenie do tej doby roztriešteného fungovania organizácií, ktoré sa zameriavali na vzdelávanie. Zámerom bolo skvalitniť vzdelávanie učiteľov, prácu s mládežou, správu knižného fondu alebo štandardizované testovanie, do ktorého spadajú predovšetkým maturitné skúšky. Jedným z dôležitých cieľov bolo tiež efektívnejšie využívanie financií.
Doplňme, že NIVAM patrí pod ministerstvo školstva.
Čo má NIVAM na starosti
Jednou z najdôležitejších činností je organizácia a celkové zastrešenie externej časti a písomnej formy internej časti maturitných skúšok. Okrem vypisovania termínov a vymýšľania otázok sa tiež stará o vyhodnotenie maturít a ich priebežné zlepšovanie.
NIVAM ďalej poskytuje vzdelávanie a poradenstvo učiteľom a aj nepedagogickým zamestnancom, ktorí v pracujú v školstve. Zaoberá sa tiež tvorbou metodiky pre školy, aplikovaním pedagogického výskumu do praxe alebo organizáciou olympiád a súťaží v rôznych predmetoch.
Pomoc s učením na maturitu
Ako NIVAM hodnotí maturity
Hodnotenie maturitných skúšok prebieha dvojakým spôsobom. Úlohy s uzavretými otázkami sa hodnotia strojovo. Je preto dôležité zaškrtávať ich presne podľa pokynov. Aj správna odpoveď, ktorú študent nesprávne označí, môže byť vyhodnotená ako chybná.
Úlohy s otvorenými otázkami, teda predovšetkým slohovú prácu, hodnotia špeciálne preškolení pracovníci. Tí majú k dispozícii presné pokyny, vedia na čo sa zamerať a ako posudzovať či študent odpovedal správne alebo nesprávne.
Zdroje:
https://nivam.sk