Obdobie pred maturitou je náročné nielen pre študentov, ale aj pre učiteľov. Opatrenia spôsobené karanténou a nemožnosť "chodiť do školy" situáciu ešte komplikujú. Prichádzame preto s niekoľkými tipmi, ako nezaháľať a čo najlepšie sa pripraviť.
Maturitné testy = najdôležitejší pomocník
Väčšina učiteľov začína využívať maturitné testy z minulých rokov už na začiatku roka, kedy majú študenti maturovať. Vysvetľujú najčastejšie chyby a zameriavajú sa na nedostatky študentov. Napriek tomu by si teraz, v čase karantény, mal každý študent sadnúť a v pokoji si testy prejsť. A to aj tie, ktoré už videl.
Druhou úlohou je odhaliť svoje slabé miesta a zamerať sa na ne. Je to podobné ako s prijímacími skúškami na strednú školu, ktoré maturanti absolvovali pred niekoľkými rokmi. Jedinou zmenou je podmienka dosiahnutia minimálneho počtu bodov, ktoré študent potrebuje, aby prešiel.
U všetkých predmetov, z ktorých sa skladá jednotná skúška, sa typy úloh opakujú. Rovnako tak sa opakuje aj rozloženie testu. Neoddeliteľnou súčasťou prípravy by malo byť tiež využívanie záznamového hárku na zapisovanie odpovedí a zoznámenie sa s bodovaním jednotlivých typov úloh.
Potrebujem doučovanie k maturite
Odmaturuj z ... a ďalšie učebnice
Stretávame sa napríklad aj s otázkou: “Z akých učebníc sa mám učiť na maturitu z matematiky?” Pri všeobecnej príprave môžu študentom pomôcť učebnice sumarizujúce to najpodstatnejšie, čo sa v spoločnej časti skúšky môže objaviť. Niektoré z nich obsahujú aj úlohy na precvičenie alebo samostatný pracovný zošit.
Vlastné poznámky
Využitie vlastných učebníc a zošitov z minulých ročníkov. Obsahujú celé učivo, ktoré by mal študent vedieť, a ktoré by malo pokrývať rozsah učiva potrebného k príprave na maturitu.
Pre študentov máme dobrú správu. Zásoba úloh, používaných v maturitných testoch, nie je nekonečná a typy jednotlivých úloh a príkladov sa v zadaniach opakujú. Poctivou prípravou sa teda dá na testy naučiť. Navyše sú verejne prístupné aj požiadavky k jednotlivým skúškam, a to na webových stránkach NÚCEM-u. Je tak možné sa pozrieť na to, čo sa v testoch objavuje.
Individuálna príprava
Okrem samoštúdia je ďalšou možnosťou individuálna výučba. Tento spôsob výučby sa vyznačuje predovšetkým tým, že "šije" študentom lekcie na mieru. Lektor sa tak môže študentovi naozaj venovať a vysvetliť mu učivo detailne.
Najcennejšia komodita - čas
Deň má len 24 hodín, čas nenatiahneme, a preto je nedostatkovým tovarom. Dôležité je učenie neodkladať, neprokrastinovať a snažiť sa vyťažiť zo zostávajúceho času maximum. Nútená karanténa znamená pre mnohých študentov prekážku. Ak ste medzi nimi aj vy, skúste sa na to pozrieť z druhého pohľadu. Nemusíte chodiť do školy, uvoľnil sa vám tak čas navyše, ktorý môžete využiť.
Naším tipom pre vás je venovať príprave dostatok času. Zaujímajte sa o chyby, ktoré ste urobili. Zisťujte, prečo nie je vaša odpoveď správna a kde robíte chyby. Nie je dôležité sa bifľovať, dôležité je učivo pochopiť. Vychytajte muchy, a ak budete stále tápať, požiadajte niekoho o pomoc.
Výučba v Škole Populo stále beží
Aby študenti neprišli o drahocenný čas a mohli sa štúdiu venovať naplno, prebiehajú teraz naše lekcie online. Študenti tak môžu v intenzívnej príprave pokračovať. Každému z nich zapožičiame kameru spolu so statívom. Lektor pri ich používaní tak môže študenta v reálnom čase opraviť.
Všetky odpovede na otázky typu: “Ako sa lepšie učiť a čo robiť, keď učenie nelezie do hlavy?” už sa do tohto článku nezmestia. Napriek tomu pre vás máme ešte jednu radu. Nevzdávajte sa! Pripravte sa natoľko dobre, aby ste boli sami so sebou spokojní.
Nezabudnite na motiváciu, a ak to len trošku pôjde, vyrazte von a urobte niečo pre seba i pre druhých. So správnym prístupom skúšku dospelosti určite zvládnete.
"Neučíme sa pre školu, ale pre život." – Seneca
Zdroje:
https://nivam.sk
Autor:
BSc. Nikola Domluvilová